Wolna Myśl (FNLP) potępia mord katolickiego duchownego

Kościele Saint-Étienne-du Rouvray

Wolna Myśl ze zdumieniem i przerażeniem dowiedziała się o zamordowaniu katolickiego duchownego i odniesieniu poważnych ran przez innych uczestników operacji brania zakładników w kościele Saint-Étienne-du Rouvray w pobliżu Rouen. Wolna Myśl potępia te haniebne czyny i wyraża ludzką solidarność z ofiarami.

Krajowa Federacja Wolnej Myśli potępia bardzo zdecydowanie wszelkie ataki, morderstwa, akty wojny i barbarzyństwa, które wzajemnie się podsycają, dążąc do rozpętania wojen pod pretekstem religijnym. Ze wszystkich stron widać przygotowania do wojen cywilizacji, naznaczonych smutną pamięcią.

Wolna Myśl nawołuje polityków do zachowania jak największego spokoju, by nie dolewać oliwy do ognia w tej dramatycznej sytuacji. Staje się coraz bardziej jasne, że utrwalanie stanu wyjątkowego, rosnąca militaryzacja społeczeństwa i działania zewnętrzne w żaden sposób nie pomagają rozwiązać problemu aktów barbarzyństwa.

Tylko przestrzeganie republikańskich, świeckich i demokratycznych zasad może przyczynić się do znalezienia rozwiązania, które jest niezbędne, by ten kraj, podobnie jak wszystkie inne kraje, nie pogrążył się w nowej wojnie religijnej skrywającej z trudem inne mroczne interesy.

Paryż, 26 lipca 2016
Tłumaczenie Nina Sankari

Categories: Różnorodny